Toto je stará verze webu spolku Wikimedia Česká republika. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Aktuální web se nachází na https://www.wikimedia.cz.

Wikipedie: Průvodce na cestě za informacemi

Z Wikimedia ČR
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Titulka knizka.jpg
 
Autoři: kolektiv členů
Wikimedia Česká republika
Nakladatel: Computer Media s.r.o.
Počet stran: 136
Cena: v obchodech až 220 Kč
v e-shopu 90 Kč
e-shop: zde
dostupné i v knihovnách


  • První česká kniha o Wikipedii
  • Napsaná samotnými wikipedisty
  • Návod jak Wikipedii číst, jak ji používat i psát
  • Představení dalších podobných projektů

Anotace

Internetová encyklopedie Wikipedie je unikátní projekt, díky němuž mají lidé na celém světě zcela zdarma přístup k informacím. Wikipedie je jedinečná nejen v tom, že veškeré informace jsou poskytovány zdarma, ale také v tom, že do encyklopedie dobrovolně přispívá široká komunita lidí a stejně tak se dobrovolně a bez nároku na finanční odměnu o informace stará a spravuje je.

Málokdo také ví, že za Wikipedií se neskrývá pouze samotný výklad nejrůznějších pojmů. Vedle Wikipedie dnes stojí také obrovská bezplatná databanka obrázků, zvuků a multimédií. Mezi další významné sesterské projekty Wikipedie patří výkladový a překladový slovník mnoha jazyků, sbírky existujících volných dokumentů i nově tvořených učebnic a manuálů z přírodovědných i humanitních oborů, sbírka citátů a mnoho dalšího.

Je velká škoda mít všechny tyto informace snadno k dispozici a neumět jich využívat. A právě proto vznikla tato kniha, která vám vysvětlí, jak Wikipedii co nejefektivněji využívat. Představí vám všechny její služby, poskytne náměty na její použití v nejrůznějších oblastech a seznámí vás se způsoby přebírání a dalšího šíření informací z Wikipedie. V knize nechybí ani tipy a triky při práci s Wikipedií, o nichž možná vůbec nevíte, a které jsou přitom každému na dosah „klepnutí myší“. Kniha je určena i těm, kteří chtějí Wikipedii rozšiřovat a vkládat do ní informace. Popisuje editaci článků, objasní, jak zjistit jejich historii, jak se zachází se spornými příspěvky nebo jak se napravují jasné chyby a mnoho dalšího. Stojí za to zmínit, že za touto knihou stojí tým nejzkušenějších wikipedistů přímo z organizace Wikimedia Česká republika. Předmluvu ke knize navíc napsal samotný zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.

Z každého prodaného výtisku knihy je část výtěžku věnována na rozvoj české Wikipedie.

Obsah knihy

Podrobný obsah

Předmluva
0. Definice
1. Čteme Wikipedii
2. Pět pilířů Wikipedie
3. Tvoříme Wikipedii
4. Udržujeme a vylepšujeme Wikipedii
5. Komunita Wikipedie
6. Užíváme obsah Wikipedie
7. Wikipedie ve škole
8. Nejen Wikipedie
9. Wikimedia