Toto je stará verze webu spolku Wikimedia Česká republika. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Aktuální web se nachází na https://www.wikimedia.cz.

Jak by politici mohli pomoci české Wikipedii a svobodné tvorbě?

Z Wikimedia ČR
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikimedia Czech Republic-logo.svg

Vyhlašujeme anketu na téma:

Jak byste jako politici či úředníci pomohli české Wikipedii a svobodné tvorbě?

Prosíme všechny editory Wikipedie a jejích sesterských projektů, wikimediány, zastánce svobodné tvorby a odborníky v oblasti svobodných licencí, aby se vyjádřili. V návaznosti na tom budeme hledat způsoby, jak některé z těchto nápadů představit českým politikům a státním institucím. Prosím, abyste byli co nejkonkrétnější, uvítáme odkazy na legislativu a návrhy její změny, atp. Své vyjádření prosím uveďte níže dle vzoru do 15. března 2014.

Odpovědi

 • Jméno či už. jméno (komunita): Váš podnět
 • Vojtěch Dostál (radní WMCZ a wikipedista): 1) Politická reprezentace by měla vydat metodický pokyn, aby se s námi česká muzea, galerie, knihovny a archivy podělily o své kulturní bohatství a spolupracovali s námi. Instituce, které to dnes dělají, jsou zatím spíš čestnými výjimkami. 2) obecné záležitosti typu: vytvořit podmínky pro to, aby internetová kultura neskomírala, nýbrž kvetla; odsoudit nadbytečnou internetovou cenzuru; podpořit výuku informačních technologií na školách všech stupňů.
 • Petr Novák (dobrovolník WMCZ): Zahrnout mezi úřední díla veškerá díla vytvořená pracovníky veřejné správy a v rámci veřejných zakázek, podobně jako je public domain v USA.
 • Vojtěch Hála (wikipedista Egg): Souhlasím s Petrem Novákem, je třeba především pečovat o zdravý ekosystém volných děl. (Připomínám v této souvislosti prohlášení The Public Domain Manifesto: PDF v češtině.) Například je pro mě nepochopitelné, že písmo Comenia Script vytvořené speciálně pro výuku ve školách, nelze svobodně používat a šířit, protože je de facto majetkem jediné osoby. Další absurditou je, že ani sám autor nemůže své dílo uvolnit do public domain, protože se nemůže vzdát práv, která mu teprve v budoucnu vzniknou. Problémem je také neustálé prodlužování doby ochrany děl autorským právem. A co považuji na celém systému autorského práva za vůbec nejhorší: neprůhlednou a často zcela nemorální činnost kolektivních správců.
 • Jiří Hofman (wikipedista): Kromě výše zmíněného bych přidal ještě pár bodů:
  • Sjednocení autorskoprávní problematiky v EU. A to samozřejmě směrem, který by pomohl svobodné tvorbě, například Freedom of Panorama, Fair Use (problém citace audiovizuálního díla), Public Domain.
  • Zkrácení doby trvání autorskoprávní ochrany a hlavně její počítání od vydání/zveřejnění díla, nikoli od data smrti autora. Dosavadní právní úpravu považuji za velmi amorální. Srovnejte ochranu u děl básníků Seiferta a Wolkera z počátku 20. let 20. století. Zároveň by změna znamenala narovnání vůči ostatním způsobům obživy - srovnejte s patenty, které jsou časově mnohem omezenější a navíc nevznikají automaticky.
  • Jasné "ne" softwarovým patentům v jakékoli podobě.
  • Podpora výuky základů platného práva, včetně autorského, ve školách. Na základních školách v jednoduché podobě, na středních v širší a detailnější. Povědomí o autorském právu (a nejen o autorském) je mezi mládeží mizerné.
  • Mimo autorské právo by svobodné tvorbě (a nejen jí) pomohla i důsledná síťová neutralita.
 • JAn (wikimedián):
  • Ač to není zcela svobodné, tak by se hodila z mnoha důvodů nějaká forma FairUse.
  • Dbát na to, aby se stávající stav ještě nezhoršil (omezení svobody panoramatu, opětovná ochrana již volných děl).

Komentáře

@Vojta: namísto vlastního námětu komentář - myslím, že to není otázka metodického pokynu. Údajně existuje směrnice (jejíž jméno či označení se mi nepodařilo do dneška vypátrat), která ZAKAZUJE státem zřizovaným institucím (NG, NPÚ, MG, SZM, NA ČR...) poskytovat jakákoliv díla pod svobodnou licencí a/či zdarma a to i tehdy, když se z pohledu autorskoprávního jedná o díla volná. Jde tedy o to, tuto "normu" vystopovat a změnit. --Gampe (diskuse) 24. 2. 2014, 16:07 (UTC)¨

Za tím budu stát taky. Tenhle zákon je na nic. Staré umění a kultura by měly být volné. Dominik Matus (diskuse) 24. 2. 2014, 19:28 (UTC)
Díky, toto bude určitě jeden z klíčových momentů kterému se budeme věnovat. Můžeme to s politiky přímo konzultovat a snad se dobereme k pravdě a k nějakému řešení --Vojtech.dostal (diskuse) 24. 2. 2014, 20:48 (UTC)
Neměla by směrnice jít vypátrat pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím? --che 24. 2. 2014, 21:23 (UTC)
Co se týče vystopování těch problematických norem, nebál bych se v tomto směru kontaktovat Českou pirátskou stranu, kde tyhle věci sledují (a k některým normám už třeba budou mít i připravenou funkční alternativu). Vojtěch Veselý
Čert vem směrnici, důležitý je zákon. Pokud ten nařídí, že díla státní správy jsou ze zákona volná, tak se směrnice může jít klouzat. Když to jde v USA, může to jít i u nás. A v celé EU. Jirka