Toto je stará verze webu spolku Wikimedia Česká republika. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Aktuální web se nachází na https://www.wikimedia.cz.

Svět vědy na Wikipedii

Z Wikimedia ČR
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svět vědy na Wiki.png

Vážená paní, vážený pane,

naše společnost a kultura je neoddělitelná od přírodních věd a od pokroků v ní. Vědecké články vychází každý den a každý dobrý vědecký článek nepostrádá důležité ilustrace a snímky, které článku mohou dodávat zcela nový rozměr. Stejně tak se snaží Wikipedie o tvorbu kvalitních článků s kvalitní ilustrací. Dostupné pro všechny a zdarma.

Dovolte mi představit Vám jménem spolku Wikimedia Česká republika ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy projekt Svět vědy na Wikipedii, který si klade za cíl zapojit akademickou sféru do budování kvalitního a volného zdroje informací a médií volným sdílením vlastních médií z vědeckého prostředí světu.


Vědecké snímky, videa nebo ilustrace musí být:

  • Vaším dílem
  • ve vysoké kvalitě
  • věcné
  • s vhodným komentářem
  • zařazeny do správných kategorií
  • s licencí Creative Commons nejvíce vyhovující autorovi


Nahrávání Vašich děl bude probíhat na předem smluvené osobní schůzce dle Vašich individuálních dispozic. Na schůzce poté společně nahrajeme Vaše díla do databáze Wikimedia Commons, domluvíme se na správné verzi Creative Commons (CC) licence, správné kategorizaci, atd. Zároveň Vás prosíme, abyste měli vybraná díla ke sdílení již připravena a nejlépe i s popisky. Trvání jednotlivých schůzek se bude lišit převážně podle množství nahrávaných médií. Předpokládáme, že celá schůzka potrvá přibližně jednu hodinu.

Zveřejněním díla pod Creative Commons licencí dovolíte ostatním, aby mohli v rámci Vámi poskytnuté varianty licence s dílem volně a zdarma nakládat (zdokonalit, přeložit, publikovat v novinách, atd.), ale Vaše autorství zůstává zachované. Je na snadě upozornit, že jakmile dílo uvolníte pod CC licencí, nemůžete jeho již pohybující se kopie pod touto licencí ovlivnit a ztrácíte právo na výsadní komerční využití daného díla.

V případě Vašeho zájmu podílet se na projektu, kontaktujte mě telefonicky nebo emailem do 13. října. Obratem si domluvíme schůzku a rád Vám zodpovím jakékoliv dotazy.