Toto je stará verze webu spolku Wikimedia Česká republika. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Aktuální web se nachází na https://www.wikimedia.cz.

FAQ

Z Wikimedia ČR
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Provozuje Wikimedia ČR Wikipedii?

Neprovozuje. Encyklopedii Wikipedia a její tzv. sesterské projekty (Wikimedia Commons, Wikislovník, Wikizdroje, Wikizprávy, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikiverzitu atd.) provozuje nadace Wikimedia Foundation, Inc. (zkracováno jako WMF) se sídlem v San Franciscu ve Spojených státech amerických. Wikimedia ČR je jako provozovatel veřejného webu (ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti) zodpovědná pouze za stránky wikimedia.cz a blog.wikimedia.cz.

Má Wikimedia ČR vliv na obsah Wikipedie?

Nemá. Wikimedia ČR podporuje projekty jinými způsoby a jako organizace do obsahu nijak nezasahuje. Mnozí členové Wikimedia ČR jsou osobně aktivní jako editoři projektů, ale jejich názor má stejnou váhu jako kteréhokoli jiného editora. Wikimedia ČR ale zprostředkovává komunikaci mezi editory a veřejností, propaguje využívání wikiprojektů, pomáhá editorům při získávání svobodného obsahu, při řešení problémů s autorským právem apod.

Jaký je vztah Wikimedia ČR a Wikimedia Foundation?

Wikimedia ČR se neformálně nazývá „pobočkou“ Wikimedia Foundation, ale právně jde o samostatnou organizaci, která má v ČR formu občanského sdružení. Obě organizace mají podobné cíle (viz poslání Wikimedia ČR a poslání WMF) a často spolupracují, jsou však do značné míry nezávislé. Závazná smlouva specifikující vztah mezi WMF a Wikimedia ČR je ve stádiu přípravy. Wikimedia Foundation podporuje zakládání takových „poboček“ v různých zemích světa, aby v nich podporovaly wikiprojekty a svobodnou tvorbu. Seznam existujících poboček má více než 20 položek a další pobočky jsou ve stádiu příprav na založení.

K čemu je Wikimedia ČR

Cíle sdružení Wikimedia ČR stručně vyjadřuje naše Poslání. Veřejně podporujeme a propagujeme myšlenky svobodné autorské tvorby kulturních děl a vzdělávacích materiálů. Chceme informovat veřejnost o možnostech, které nabízejí Wikiprojekty, i o souvisejících sporných otázkách. Pomáháme také editorům projektů při získávání svobodného obsahu z jiných zdrojů a podporujeme volné šíření znalostí a kulturních děl mezi všemi lidmi světa.