Toto je stará verze webu spolku Wikimedia Česká republika. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Aktuální web se nachází na https://www.wikimedia.cz.
Často kladené dotazy
Kdy vznikla česká verze Wikipedie?
Wikipedie vznikla 15. ledna 2001. Česká verze byla spuštěna 3. května 2002. Prvním editorem české Wikipedie byl esperantista Miroslav Malovec.
Více najdete v článku česká Wikipedie a v kronice české Wikipedie.
Kdo a jak řídí editaci Wikipedie?
Wikipedie je encyklopedií s otevřeným obsahem, její podobu vytvářejí sami uživatelé-dobrovolníci. Kdokoliv ale také vidí, co bylo téměř v reálném čase přidáno. Na Wikipedii může být pouze obsah, který je ověřitelný, tzn. lze jej dohledat v důvěryhodných zdrojích; audiovizuálních médiích, publikacích, časopisech aj., a který je encyklopedicky významný. To, co do této kategorie nespadá, komunita z Wikipedie odstraňuje.
Kdo může do Wikipedie přispívat?
Editace Wikipedie není podmíněna přihlášením. Wikipedii může editovat každý jako nepřihlášený editor, přesto řada editorů má svůj uživatelský účet na Wikipedii. Od založení české Wikipedie se zaregistrovalo přes 369 tisíc editorů (údaj k 6. 6. 2017).
Kolik lidí v současné době edituje českou Wikipedii?
Do roku 2009 editovalo velmi aktivně jen pár desítek editorů. V posledních letech statistiky ukazují, že každý měsíc je aktivních přes 2 tisíce editorů, viz statistika přímo na Wikipedii.
Kdo je správcem Wikipedie?
Správci jsou editoři, kteří mají některá další oprávnění (zejména blokovat zlomyslné uživatele a mazat příspěvky porušující autorská práva), jsou vybíráni komunitou z řad zkušených editorů. O kvalitu obsahu Wikipedie se starají jak správci (je jich necelá třicítka), tak samotní editoři.
Jaký je systém editace příspěvků?
Každý, kdo si nějaké heslo přečte, jej může upravit či vytvořit úplně nové. Každá editace je zaznamenána v historii stránky a lze ji zobrazit. Každý článek na Wikipedii má též svoji vlastní diskusní stránku, kde se může k heslu kdokoliv vyjádřit.
Kolik článků denně se na české Wikipedii objeví?
Denně přibude cca 70 až 100 nových článků, o víkendech to bývá více.
Jak je česká Wikipedie veliká?
V květnu 2017 měla česká Wikipedie přes 380 000 článků a 20. března 2017 překonala česká Wikipedie 1 milion stránek. K 1. lednu 2017 byla v počtu článků česká Wikipedie z více než 290 jazykových verzí na 26. místě.
Kolik svazků by měla vytištěná verze?
Česká Wikipedie měla k 17. prosinci 2016 celkem 369 252 článků o celkové velikosti 1 899 179 085 bajtů, což dělá 1 055 099 normostran textu (ovšem i s formátovacími značkami). To znamená, že česká Wikipedie by se vešla do 187 tisícistránkových, drobně popsaných knih, pokud by v nich nebyly žádné obrázky. Více viz stránka na Wikipedii zabývající se stejným tématem.
Jak jsou ověřovány zadané údaje?
Přispěvatel do Wikipedie musí svá tvrzení doložit odkazem na důvěryhodný zdroj. U sporných tvrzení je pravidlem, že editor je na nutnost uvést zdroj upozorněn. Wikipedie nemá svou vlastní „pravdu“, pouze shrnuje jiné důvěryhodné zdroje. Též sami uživatelé-dobrovolníci se starají o kvalitu obsahu Wikipedie. Každá editace se okamžitě zobrazí, každý může vidět, co na Wikipedii přibývá v reálném čase na stránce "Poslední změny", jestli nový obsah není závadný, zda informace jsou podložené relevantními zdroji. Pokud ne, tak daného uživatele upozorní a jeho úpravy odstraní. Link na stránku "Poslední změny" https://cs.wikipedia.org/wiki/Speci%C3%A1ln%C3%AD:Posledn%C3%AD_zm%C4%9Bny
Zaznamenali jste nějaké pokusy zkreslovat zadané údaje?
Ke zkreslení údajů dochází převážně citací nedůvěryhodných zdrojů nebo tzv. "vlastním výzkumem", kde editor neuvede žádné reference a jedná se pouze o jeho osobní názor. Díky aktivní komunitě editorů jsou podobné zásahy včas objeveny a napraveny. Příklad je uveden v tiskové zprávě ke kauze Milan Jančík https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Tiskov%C3%A9_zpr%C3%A1vy/Kauza_Milan_Jan%C4%8D%C3%ADk
Každý měsíc je česká Wikipedie navštívena z asi 3,5 milionu různých počítačů a 3 milionů mobilních zařízení. [zdroj: https://dumps.wikimedia.org/other/unique_devices/] V roce 2016 byl denní průměr 2 165 914 a měsíční 66 060 367 dotazů. Nejhledanější články je možné nalézt na této adrese.
Kdo encyklopedii financuje?
Servery, na kterých Wikipedie běží, jsou financovány prostřednictvím drobných darů nadaci Wikimedia Foundation.
Finance Wikimedia Česká republika nejsou na financování samotné Wikipedie použity vůbec, ale jsou použity k podpůrným aktivitám (programátorské aktivity, editathony, vzdělávací programy Senioři píší Wikipedii, Studenti píší Wikipedii, Mediagrant - pořizování fotografií a další).