Toto je stará verze webu spolku Wikimedia Česká republika. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Aktuální web se nachází na https://www.wikimedia.cz.

Jak by politici mohli pomoci české Wikipedii a svobodné tvorbě?

Z Wikimedia ČR
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikimedia Czech Republic-logo.svg

Vyhlašujeme anketu na téma:

Jak byste jako politici či úředníci pomohli české Wikipedii a svobodné tvorbě?

Prosíme všechny editory Wikipedie a jejích sesterských projektů, wikimediány, zastánce svobodné tvorby a odborníky v oblasti svobodných licencí, aby se vyjádřili. V návaznosti na tom budeme hledat způsoby, jak některé z těchto nápadů představit českým politikům a státním institucím. Prosím, abyste byli co nejkonkrétnější, uvítáme odkazy na legislativu a návrhy její změny, atp. Své vyjádření prosím uveďte níže dle vzoru do 15. března 2014.

Odpovědi

  • Jméno či už. jméno (komunita): Váš podnět
  • Vojtěch Dostál (radní WMCZ a wikipedista): 1) Politická reprezentace by měla vydat metodický pokyn, aby se s námi česká muzea, galerie, knihovny a archivy podělily o své kulturní bohatství a spolupracovali s námi. Instituce, které to dnes dělají, jsou zatím spíš čestnými výjimkami. 2) obecné záležitosti typu: vytvořit podmínky pro to, aby internetová kultura neskomírala, nýbrž kvetla; odsoudit nadbytečnou internetovou cenzuru; podpořit výuku informačních technologií na školách všech stupňů.
  • Petr Novák (dobrovolník WMCZ): Zahrnout mezi úřední díla veškerá díla vytvořená pracovníky veřejné správy a v rámci veřejných zakázek, podobně jako je public domain v USA.

Komentáře

@Vojta: namísto vlastního námětu komentář - myslím, že to není otázka metodického pokynu. Údajně existuje směrnice (jejíž jméno či označení se mi nepodařilo do dneška vypátrat), která ZAKAZUJE státem zřizovaným institucím (NG, NPÚ, MG, SZM, NA ČR...) poskytovat jakákoliv díla pod svobodnou licencí a/či zdarma a to i tehdy, když se z pohledu autorskoprávního jedná o díla volná. Jde tedy o to, tuto "normu" vystopovat a změnit. --Gampe (diskuse) 24. 2. 2014, 16:07 (UTC)¨

Za tím budu stát taky. Tenhle zákon je na nic. Staré umění a kultura by měly být volné. Dominik Matus (diskuse) 24. 2. 2014, 19:28 (UTC)
Díky, toto bude určitě jeden z klíčových momentů kterému se budeme věnovat. Můžeme to s politiky přímo konzultovat a snad se dobereme k pravdě a k nějakému řešení --Vojtech.dostal (diskuse) 24. 2. 2014, 20:48 (UTC)
Neměla by směrnice jít vypátrat pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím? --che 24. 2. 2014, 21:23 (UTC)